15 lipca 2024

Rezonans magnetyczny Warszawa

Funkcjonalności, zalecenia i wyłączenia przy rezonansie magnetycznym

Rezonans jest badaniem obrazowym często używanym w diagnostyce. Pozwala na penetrację całego organizmu bądź jego określonej części w odniesieniu do stanu zapalnego, urazu albo zmian nowotworowych. Chory podczas badania spoczywa w ciasnym tunelu automatu. Kiedy wypada wykonać rezonans, w jaki sposób się do niego przygotować?
W ramach diagnostyki obrazowej wykonuje się przeważnie USG i RTG, dodatkowo także rezonans magnetyczny warszawa. Wszystkie te badania posiadają mnóstwo zalet ale i ograniczeń. Dlatego tak istotne jest uzupełnianie się ich wzajemnie, zwiększając szanse na odpowiednią rozpoznanie a dalej skuteczne leczenie.
Ogromnym pozytywem badania rezonansem może być uzyskanie precyzyjnych zdjęć z racji głównie zastosowania kontrastów i obserwacji ciała pod kilkoma płaszczyznami. Najnowszej generacji urządzenia pozwalają oglądać całe ciało, ale również jego poszczególne organy. Penetracji podlegają tkanki miękkie, mięśnie, stawy, kości i układ nerwowy. Jakże wielonarządowa analiza sprawdza się w badaniu procesów nowotworowych, guzów ale i analizie wielonarządowych uszkodzeń ciała, identyfikowaniu i lokalizowaniu bólu różnego pochodzenia.

Mimo wielu przymiotów i nieinwazyjnego charakteru badania MRI ten sposób ma również wady. Przede wszystkim jest to, że MRI jest badaniem statycznym, badany musi spoczywać w jego trakcie spokojnie co utrudnia wykonanie badania dynamicznego bardzo ważnego przy urazach choćby narządów ruchu. Niestety na realizację badania w Polsce stale oczekuje się nader długo. Szybciej dostępne są RTG czy USG. Jest ewentualność wykonania rezonansu prywatnie, cena jednak to nierzadko kilkaset złotych za określony obszar ciała.
Rezonans magnetyczny warszawa nie wpływa negatywnie na organizm, niemniej wyłączeni z badania są chorzy z rozrusznikami serca, sztucznymi zastawkami czy neurostymulatorami. Do kontrastu podawanego w razie potrzeby w trakcie badania nie wskazane są różne alergie.

Zalecenia do rezonansu

Po przeprowadzeniu podstawowych badań obrazowych i laboratoryjnych lekarz, dla pokrycia co do pierwotnej diagnozy, kieruje chorego na rezonans magnetyczny warszawa. Może to być rezonans całego ciała, głowy, jamy brzusznej czy miednicy, serca, kręgosłupa, klatki piersiowej, stawów i kości. Głównym wskazaniem bywa potwierdzanie schorzeń układu nerwowego, procesów nowotworowych, stanów po urazach tkanek miękkich, chorób naczyniowych, dysfunkcji układu kostno-stawowego, mięśni. Mogą to być m.in. dyskopatie kręgosłupa, stany zapalne czy zanik mięśni, uszkodzenia więzadeł, opuchlizny kończyn, stwardnienie rozsiane, choroba Alzheimera, tętniaki, wady rozwojowe, stany zapalne mózgu, urazy głowy, choroby serca, układu krwionośnego, nowotwory.
Jak widać rezonans magnetyczny warszawa bywa istotny w przeglądzie dysfunkcji całego organizmu. Jeśli nie ma przeszkody do wykonania badania, poddany może mu być każdy, po przeprowadzeniu ankiety. Na samo badanie trzeba przyjść w luxnym ubraniu bez metalowych elementów, nie wnosić kluczy, biżuterii, telefonu, kart i urządzeń elektronicznych, dysponować dowód osobisty, wynik poziomu kreatyniny (w przypadku podania kontrastu), być na badanie na czczo, bez makijażu, kosmetyków na włosach. Nie wymaga się rezygnacji stale przyjmowanych leków.

W jaki sposób działa rezonans?

W trakcie badania pacjent zamknięty jest w kanale. MRI wykorzystuje pole magnetyczne i fale radiowe. Skaner rezonansu wytwarza mocne pole magnetyczne oddziałujące na atomy wodoru i tlenu, potem emituje fale radiowe które na drodze trafiają na przytoczone atomy i na skutek zjawiska rezonansu komputer wynajduje dane o strukturze organizmu, stworzyć komputerowy obraz. Fale radiowe czy pole magnetyczne nie są szkodliwe. Większe ryzyko niesie badanie RTG.
Badanie potrzebuje dyscypliny i cierpliwości od pacjenta, ale w nagrodę daje precyzyjny obraz o wartości diagnostycznej. Rezonans magnetyczny warszawa może być przeprowadzany bez limitów, jedynie stanowić może zagrożenie dla pacjentów z rozrusznikiem serca bądź innymi metalowymi elementami w organizmie, jakie stanowią przeciwwskazania do rezonansu. Dlatego tak ważny jest wywiad i udzielanie zgodnych z prawdą odpowiedzi przed każdym wykonywanym badaniem albo zabiegiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *