Rezonans magnetyczny w diagnostyce głowy
Wykonanie podstawowych badań nie zawsze pozwala ustalić przyczynę występowania bólów głowy. Utrzymujące się przez dłuższy czas bóle głowy mogą być symptomem wielu poważnych schorzeń. Do szczegółowego zbadania głowy niezbędne jest zastosowanie nowoczesnej diagnostyki, do której zaliczany jest rezonans magnetyczny.
Badanie z wykorzystaniem rezonansu magnetycznego pozwala bez ingerencji chirurgicznej uzyskać bardzo szczegółowy obraz tkanek miękkich, tkanek kostnych. Nieinwazyjna i bezbolesna metoda rezonansu magnetycznego stosowana jest, gdy niezbędna jest szczegółowa diagnoza pozwalająca na wykrycie urazów wewnątrz głowy czy przyczyn bólu głowy. Dokładne sprawdzenie głowy bywa niezbędne po upadkach, które mogą prowadzić do urazów nie dających łatwi obserwowalnych oznak. Chroniczne bóle głowy o trudnej do ustalenia przyczynie, także mogą być powodem zastosowania rezonansu magnetycznego. Rezonans magnetyczny jest nieinwazyjnym badaniem, więc bywa często stosowany w sytuacji, gdy ingerencja chirurgiczna, która pozwalałaby zobaczyć stan tkanek, jest niemożliwa, niewskazana. W wielu przypadkach ingerencja chirurgiczna nie jest również wskazana, gdyż powodowałaby jedynie niepotrzebny dyskomfort u pacjenta.
Wskazania do wykonania rezonansu
Jeśli wykonane zostały mniej zaawansowane badania, a nie jest możliwe ustalenie przyczyn bólu, wówczas wskazane jest wykonanie rezonansu magnetycznego głowy. Badanie jakim jest rezonans magnetyczny głowy pozwala na wykonanie bardzo dokładnego obrazu wnętrza głowy, co ułatwia postawienie właściwej diagnozy. Gdy lekarz podejrzewa takie choroby, jak zapalenie mózgu, nowotwór mózgu, chorobę Alzheimera, choroby oczodołów czy zapalenie mózgu, wówczas skierowanie na rezonans magnetyczny ułatwia określenie, czy pacjent cierpi na określoną chorobę.
Przebieg badania rezonansem
Badanie rezonansem magnetycznym może trwać pomiędzy piętnaście minut a półtorej godziny. Czas trwania badania zależy od dokładności obrazu, który musi być uzyskany podczas rezonansu. Gdy niezbędne jest podanie środka kontrastowego wówczas badanie rezonansem magnetycznym trwa dłużej, gdyż środek kontrastowy musi rozprzestrzenić się po organizmie. Natomiast rezonans magnetyczny nie jest badaniem bolesnym, ani badaniem inwazyjnym. Jednak podczas badania pacjent może odczuwać dyskomfort związany z koniecznością przebywania przez dłuższy czas w nieruchomej pozycji w urządzeniu skanującym.
Przygotowanie się do badania
Rezonans magnetyczny nie wymaga szczególnego przygotowywania się przez pacjentów. Jeśli pacjent wie, że nie będzie miał podawanego środka kontra trującego wówczas nie musi być na czczo, choć wskazane jest, by nie jeść co najmniej na przez sześć godzin przed badaniem w przypadku osób dorosłych. Trzeba brać pod uwagę, że przy realizowaniu badania może okazać się niezbędne podanie środka kontrastującego dla uzyskania lepszego obrazu. Podczas badania nie można posiadać metalowych elementów, które mogą zaburzać obraz uzyskiwany na ekranie rezonansu magnetycznego. Wykonujemy również rezonans magnetyczny stopy.