25 kwietnia 2024

Nożyczki czy cążki?

Nożyczki czy cążki?

Nożyczki czy cążki?

Paznokcie wymagają częstych zabiegów, wobec czego nie za każdym razem udajemy się do salonu kosmetycznego celem doprowadzenia ich do ładnego stanu. Warto dlatego wyposażyć się w podstawowe narzędzia, którymi niewątpliwie są pilniki do paznokci oraz nożyczki lub cążki umożliwiające wycinanie skórek.

Pielęgnacja dłoni jest czynnością, o której nie powinniśmy zapominać. Dłonie są naszą wizytówką, toteż niedopuszczalne jest posiadanie brzydkich skórek czy zapomnienie o wypiłowaniu paznokci czy zmyciu schodzącego już lakieru. Jeśli zatem nie mamy czasu zadbać właściwe o paznokcie, lepiej nie decydować się na ich malowanie, zwłaszcza ciemnym a przez to widocznym lakierem.

Specjaliści nie zalecają wycinania skórek. Znacznie lepiej odsuwać je przy użyciu drewnianych patyczków, po wcześniejszym użyciu kremów zmiękczających skórki. Właścicielki grubych i narastających skórek decydują się jednak na ich wycinanie wykorzystując do tego zadania cążki lub nożyczki.
Co zatem jest lepsze: cążki czy nożyczki? W jakich sytuacjach sięgnąć po poszczególne z nich?

Warte podkreślenia jest to, że cążki lub nożyczki powinniśmy posiadać tylko dla siebie, tak jak szczoteczkę do zębów. Ma to związek z bakteriami, które pozostają na narzędziach i które mogą zostać przeniesione podczas ich używania. Zadbajmy zatem o to, by każdy domownik posiadał swój sprzęt do pielęgnacji paznokci.

Jako że na rynku dostępnych jest wiele modeli, podczas zakupu warto zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników.
Przede wszystkim ważne są ostrza sprzętu, które nie mogą być zbyt tępe, bowiem mogłyby szarpać paznokcie, w konsekwencji czego doprowadzić mogłoby to do rozdwojenia końcówek.
Narzędzie do paznokci powinno być na tyle ostre, by poradzić sobie nawet z najtwardszymi paznokciami. Ich obła końcówka zapewnia ścinanie płytki niemal na prosto, co z kolei zapobiega wrastaniu paznokci.

Wybierając model nożyczek czy cążek warto wziąć kilka sztuk do ręki i zdecydować się na ten, który najlepiej w niej leży. Zarówno nożyczki, jak i cążki powinny być wygodne w użyciu, co zależne jest w dużej mierze od ich rozmiaru. Nie należy zatem kupować zbyt małych nożyczek, których oczka nie będą współgrały z wielkością naszych palców.

Funkcjonalność jest ważna na każdym etapie naszego życia. Ze względu na to warto zadbać, aby cechę tę posiadały także akcesoria do paznokci. W tym wypadku istotnym czynnikiem jest właściwe ich wyprofilowanie oraz długowieczność, a więc pozbawienie ich niklu, który przyczynia się do rdzewienia przyrządów. W przypadku obcążek dogodnym rozwiązaniem jest model posiadający zbiornik, do którego wpadają obcięte kawałki paznokci, co zapobiega ich upadaniu na podłogę podczas skracania płytki.

Dokonując wyboru nożyczek czy cążek dla dzieci warto zadbać o to, by były one szczególnie bezpieczne. Warto zatem kupić te zamykane w etui, ze specjalnymi końcówkami uniemożliwiającymi ukłucie podczas obcinania paznokci. Wiadomo bowiem, że dziecko, zwłaszcza małe, podczas obcinania paznokci może próbować ruszać rączką, co przyczynić może się do ukłucia malca.

Obcinając paznokcie zaleca się pozostawienie cienkiego fragmentu, bowiem przycięcie ich zbyt krótko spowodować może ból a tym samym dyskomfort. Pamiętać należy również, że każde użycie nożyczek i cążek powinno zakończyć się ich dezynfekcją.

Wykonujemy również konsultacje online lekarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *