5 października 2024

Domowe sposoby na wypadające włosy

 

To dolegliwość, która zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Nikt nie lubi, kiedy włosy spadają nam z głowy, ale to ważny sygnał, który może świadczyć o chorobie. Utrata włosów nie dotyczy już też osób starszych. Jest niezależna od wieku.

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny tego stanu i szukanie rozwiązań w walce o zachowanie bujnej czupryny. Sami też możemy wiele zdziałać i pomóc sobie w codziennej i regularnej pielęgnacji włosów.

Przyczyny wypadania włosów

Kiedy wychodzą garściami, wielu z nas powinno sobie zadać to pytanie: „Dlaczego moje włosy wypadają?” Szukanie odpowiedzi jest tu kluczowe. Może brakuje nam witamin? Może ostatnio przeszliśmy silny stres lub jakąś chorobę?

Przyczyn może być wiele i najrozsądniejsze wydaje się szukanie pomocy u dermatologa. Ta dolegliwość może być objawem zmian hormonalnych, chemioterapii, niedoboru witamin, restrykcyjnej diety, nieprawidłowym stylem życia, a także złą pielęgnacją. U kobiet największym wrogiem włosów są bulimia i anoreksja, syndrom nerwowy polegający na ich wyrywaniu oraz ciąża i choroby. Panów częściej dotyka łysienie, grzybica skóry, choroby i inne nieprawidłowości zachodzące w organizmie.

Walka o każdy włos

Pomocnych produktów jest naprawdę wiele. Domowe sposoby na pielęgnację włosów nie muszą ograniczać się tylko do jednego preparatu. Czasem warto też wrócić do metod, które stosowały nasze babcie. Nie dość, że są skuteczne, to dodatkowo naturalne. Bez użycia chemii i szkodliwych substancji. Źródło informacji, kategoria WŁOSY – DOKTOR FIT

Jaja

Zrobienie domowej odżywki na bazie jajek nie jest trudne. To doskonały sposób na wzmocnienie włosów. Najwartościowsze są same żółtka. Łączymy je z miodem, oliwą, olejem rycynowym. Maskę nakładamy na włosy i zostawiamy na 30 min. Głowę owijamy ręcznikiem. Taki turban pozwoli utrzymać wyższą temperaturę, dzięki której wszystkie składniki będą lepiej wchłaniane. Mikstura nawilża włosy, odżywia i dodaje im objętości.

Czosnek

Jego składniki stymulują do wzrostu. Stosujemy go jako wcierkę. W tym celu kilka ząbków czosnku miażdżymy i bezpośrednio wcieramy we włosy. Pozostawiamy na około 20 minut, po czym spłukujemy i myjemy włosy. Czosnek ma silne działanie bakteriobójcze, a siarka, którą zawiera, pobudza wzrost.

 

Rzepa

Korzystnie wpływa na cebulki i mieszki włoskowe. Regeneruje i dotlenia, pobudza pracę cebulek, a co za tym idzie, stymuluje wzrost włosa. Rzepę ścieramy na tarce, odsączamy, a uzyskany sok nakładamy na włosy. Pozostawimy na 30 minut, po czym spłukujemy i myjemy głowę.

Dieta

Nasze włosy będą rosnąć, jeśli tylko będą mieć niezbędne do tego elementy i składniki. Zadbajmy, aby w naszej diecie nie zabrakło: witamin A, E, C i z grupy B. Ważna jest też biotyna. Pokrzywa i skrzyp polny zwierają wszystko to, czego potrzebują nasze włosy. Dziurawiec, rozmaryn tatarak, kiełki soi też wspierają nasze włosy. Pijmy napary z tych ziół lub spożywajmy suplementy. Siemię lniane, kozieradka, czerwone buraki, jajka, owoce cytrusowe, pieczywo pełnoziarniste to produkty, które powinny być uwzględnione w naszej diecie, aby wspomóc kondycję włosów.

Suplementy

Oprócz wyżej wymienionych składników ważne są też niacyna, żelazo, krzem, cynk, selen. Pijmy dużo zielonej herbaty, jedzmy orzechy, maliny, jarmuż, szpinak. Jeśli nie mamy czasu na komponowanie sobie odpowiednich posiłków, szukajmy podręcznych rozwiązań, w postaci aptecznych suplementów i witamin. Na rynku mamy tyle produktów zaczynając od kosmetyków, po osobno dedykowane preparaty, jak: tabletki, olejki i ampułki.

Dodatkowymi i najprostszymi sposobami jest masaż skóry głowy, który pobudza ukrwienie i sprzyja porostowi oraz olejowanie. Można w tym celu używać naturalnego oleju kokosowego lub olejku z rozmarynu, czarnuszki, imbiru i pokrzywy. Jeśli to nie pomoże, wizyta u specjalisty jest niezbędna.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *