29 marca 2024

Pierwsza wizyta u ginekologa – czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Pierwsza wizyta u ginekologa – czy trzeba się jakoś specjalnie przygotować?

Dla wielu kobiet wizyta w gabinecie ginekologicznym to stresujące przeżycie. Najbardziej stresują się oczywiście panie, które po raz pierwszy udają się na taką wizytę. Z czym trzeba się liczyć? Czy pierwsza wizyta u ginekologa wymaga specjalnego przygotowania? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w poniższym tekście!

Ginekolog to specjalista wszystkich kobiet – jednakowo dzieci, nastolatek, dorosłych kobiet, jak i tych starszych. Prawda jest taka, że każdy wiek jest dobry na pierwszą wizytę, zwłaszcza wtedy, gdy zauważyć można u siebie niepokojące symptomy, rozpoczyna się współżycie lub pojawia się pierwsza miesiączka. Tylko czy przed taką wizytą należy się jakość przygotować? Okazuje się, że istnieje kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę…

Przełamanie oporów psychicznych

Przede wszystkim należy przełamać swój strach przed wizytą, gdyż to on sprawia, że wizyta w gabinecie ginekologa jest wyolbrzymiana. Niektóre panie pewnie uznają, że łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. Jednak wystarczy spojrzeć na to z zupełnie innej perspektyw, przecież ginekolog warszawa, jest po to, by służyć nas swoim wsparciem, wiedzą oraz umiejętnościami. Dzięki regularnym badaniom można szybko wykryć nieprawidłowości, ochronić się przed rozwojem poważnych schorzeń i cieszyć się dobrym zdrowiem. Jeśli będziemy tak traktować wizytę u ginekologa, szybko opory psychiczne znikną, podobnie jak strach, czy zażenowanie.

Jak się przygotować przed wizytą u ginekologa?

Przede wszystkim należy zrezygnować z ciasnych ubrań, gdyż później możemy mieć problem zarówno z rozebraniem się w gabinecie, jak i ubraniem po badaniu. Dlatego na wizytę najlepiej sprawdzają się luźne ubrania, sukienka, czy spódnica pozwoli na sprawne wykonanie badanie i skróci czas pobytu w gabinecie. Poza tym pamiętajmy o tym, by przed wizytą zadbać o swoją higienę miejsc intymnych. Należy się umyć, ale nie używać żadnych antyperspirantów. Dzięki temu w razie występowania nieprzyjemnego zapachu ginekolog będzie mógł postawić odpowiednią diagnozę. Ważne jest również odpowiednie wypróżnienie – przed wejściem do gabinetu należy opróżnić pęcherz.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Najlepszy termin na wizytę u ginekologa to dziesięć dni od daty, w której zakończyła się miesiączka. W tym czasie odczuwamy najmniejszy dyskomfort, więc badanie nie będzie tak dokuczliwe. Poza tym kobiety, które współżyją, powinny na dwie doby przed badaniem zachować abstynencję seksualną.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *