2 grudnia 2024
Nie każdy wie, jak odetkać zatkane ucho

Jak sobie poradzić z kompulsywnym objadaniem się?

Problem otyłości dotyczy coraz większej liczby ludzi na świecie. Schorzenie jest jedną z najbardziej niebezpiecznych chorób cywilizacyjnych, gdyż powoduje kolejne dolegliwości zdrowotne, takie jak cukrzyca, nadciśnienie czy miażdżyca. Warto zwrócić uwagę na problem, który jest bezpośrednio powiązany z otyłością i nadwagą – kompulsywne objadanie się. Na czym polega szkodliwy nawyk i jak sobie z nim poradzić?

Czym jest kompulsywne objadanie się?

Kompulsywne objadanie się to coś więcej niż zjedzenie dokładki podczas obiadu lub pozwolenie sobie na apetyczny, lecz kaloryczny deser. Jest to poważny problem, więc nie warto go bagatelizować. Kompulsywne objadanie się to nawyk pochłaniania większej ilości jedzenia niż to wskazane w krótkim czasie, połączony z brakiem kontroli nad tym, co się je. Istnieje kilka dodatkowych czynników, które mogą towarzyszyć nawykowi objadania się. Są to:

– jedzenie w samotności, w poczucie wstydu i obawie, że ktoś będzie patrzył,

– jedzenie w szybkim tempie,

– jedzenie do momentu odczuwania nieprzyjemnego poczucia objedzenia się,

– jedzenie nawet, jeśli nie jest się fizycznie głodnym,

– poczucie odrazy i niechęci do samego siebie z powodu objedzenia się.

Jak sobie poradzić z kompulsywnym objadaniem się?

Warto pamiętać, że nawyk niekontrolowanego obżarstwa jest możliwy do uleczenia. Niestety bardzo ciężko jest samodzielne pozbyć się dolegliwości, dlatego tak ważne jest, aby zasięgnąć pomocy specjalistów. Jako grupa Meta Life oferujemy pomoc osobom, które nie potrafią poradzić sobie ze szkodliwym nawykiem. Meta Life (ośrodek detoksykacji) zrzesza wykwalifikowanych specjalistów z dziedziny psychologii, psychiatrii, psychoterapii i psychodietetyki. Pełen zakres oferowanych przez nas usług można znaleźć na stronie: https://medi-life.pl/zakres-swiadczen/zdrowie-psychiczne/ Nasi pacjenci mogą liczyć na zrozumienie, wsparcie i pełną anonimowość, gdyż naszym celem jest nieść pomoc osobom uzależnionym od jedzenia oraz przyczyniać się do ich powrotu do zdrowia.

 

Problem kompulsywnego objadania się jest często bagatelizowany, a produktów wysoko przetworzonych i zawierających duże ilości cukru nie porównuje się do alkoholu czy innych używek. Warto jednak pamiętać, że kompulsywne objadanie się to realny problem dotykający wiele osób na całym świecie. Nawyk powoduje spustoszenie w organizmie, może także prowadzić do bulimii. Należy dołożyć wszelkich starań, aby uleczyć schorzenie. Warto zatem sięgnąć po pomoc specjalistów, aby przekuć szkodliwe nawyki na lepsze i wspierające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *