27 maja 2024

Gdzie szukać detoksu alkoholowego

Detoks alkoholowy to pierwszy krok w walce z uzależnieniem. Jest kluczowy w procesie powrotu pacjenta do zdrowia. Kiedy uzależniony podejmuje decyzję o zaprzestaniu picia może doświadczać bardzo nieprzyjemnych symptomów odstawienia – Alkoholowy Zespół Abstynencyjny (tj.: zawroty głowy, stany lękowe, zaburzenia pracy serca, psychoza, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, majaczenie, halucynacje ).

Objawy odstawienia zazwyczaj ustępują w ciągu około 1-2 tygodni po rozpoczęciu detoksu, może to jednak potrwać dłużej, w zależności od kondycji stanu zdrowia pacjenta.
Powinien zatem rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy aby zmniejszyć, czy zniwelować nieprzyjemne objawy.

Dlaczego detoks alkoholowy powinien odbywać się w ośrodku ?

Przerwanie ciągu alkoholowego po długotrwałym zażywaniu alkoholu w warunkach niekontrolowanych może być niebezpieczne dla zdrowia i życia uzależnionego. Dedykowane ośrodki leczenia uzależnień (np. detoks alkoholowy Warszawa) mają kompetencje w postaci zasobów medycznych, wykwalifikowanego personelu, doświadczenia i warunków pobytowych, które pozwalają na kompleksową opiekę nad pacjentem.

Objawy odstawienia alkoholu mogą przybierać różną formę, mogą zmieniać się szybko przechodząc np. w stan agresji, lęków, psychoz, drgawek, ciężkich halucynacji, delirium tremens). W takich sytuacjach natychmiastowa pomoc ze strony personelu medycznego jest niezbędna. Mogą pomóc m.in. poprzez podanie odpowiednich leków np. benzodiazepin w celu opanowania napadów i innych objawów odstawienia alkoholu.
Chorzy na detoksie doświadczają najbardziej nieprzyjemnych objawów w pierwszych dobach od odstawienia (10-30godz. ). Zmniejszenie nieprzyjemnych objawów pojawia się w 5-7 dniu, kiedy organizm jest już odtruty z alkoholu.
Pobyt w ośrodku uzależnień pozwala na to, aby pacjent na bieżąco miał monitorowany stan zdrowia: temperaturę ciała, ciśnienie krwi, oddychanie. Personel medyczny może w razie jakichkolwiek odchyleń reagować.

Warunki pobytowe w ośrodkach uzależnień

Ośrodki uzależnień szczególnie prywatne, co pokazuje przykład Ośrodka Detoks Fenix oprócz wykwalifikowanej kadry medycznej, dysponują komfortowymi warunkami pobytowymi.
pacjenci mogę w zależności od preferencji wybrać pokój 1-2- osobowy. Każdy pokój jest wyposażony w łazienkę. Pacjenci mają pełne wyżywienie, uwzględniając w tym wszelkie nietolerancje pokarmowe. Na życzenie świadczymy specjalne zamówienia cateringowe nawet od najlepszych szefów kuchni.
Co ważne pacjenci przyjmowani są tutaj 24/7 bez względu na ich wiek.

Kierując się wyborem ambulatorium detoksykacyjnego warto rozważyć, jakim zapleczem dysponuje i czy kompleksowo jest w stanie pomóc uzależnionej osobie w powrocie do zdrowia.

Oprócz możliwości, jakie daje ambulatorium detoksykacyjne w Ożarowie Mazowieckim, poacjenci z Warszawy i okolic mogą także liczyć na odtrucie alkoholowe w domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *