21 marca 2025

Dlaczego warto wykonywać USG tarczycy?

Ultrasonografia polega na wykorzystaniu naddźwięków w celu zobrazowania tkanek. Badanie jest niezwykle dokładne i bezbolesne dla pacjenta. Ultrasonografia pozwala m.in. na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w gruczole tarczowym i położonych blisko niego tkanek. Warto wiedzieć, dlaczego wykonanie USG jest tak ważne.

Charakterystyka tarczycy

Gruczoł tarczowy znajduje się w dolnym i przednim odcinku szyjnym pomiędzy tętnicami wspólnymi. Za nim położone są części przewodu pokarmowego oraz układu oddechowego. Boczne płaty tarczycy kryją się pod mięśniem mostkowo-obojczykowo-sutkowym. Powierzchnia gruczołu jest miękka w dotyku. Przypomina ona ślinianki. Tarczyca ma ciemnobrązowo-czerwony kolor. Barwa  ta może się jednak zmieniać wraz z wiekiem. Szary kolor tarczycy świadczy o niedokrwieniu, a fioletowy odcień wskazuje na zastój krwi. Gruczoł dzieli się na kilka odcinków. Największy rozmiar mają boczne płaty. Pomiędzy nimi znajduje się węzina. Od zasadniczej masy może ponadto odchodzić wyrostek nazywanym piramidowym płatem. Tarczyca w organizmie człowieka odpowiada za wydzielanie hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. W przypadku powiększonego gruczołu odczuwalny jest charakterystyczny ucisk w okolicach gardła oraz przełyku. Nieprawidłowy poziom hormonów wydzielanych przez tarczycę objawia się nieprzyjemnymi dolegliwościami. Często przypisuje się je innym nieprawidłowościom organizmu.

USG – wskazania

Na przeprowadzenie badania ultrasonograficznego powinny zdecydować się osoby, które zaobserwowały u siebie:

  1. nagły przyrost masy ciała
  2. dokuczliwe zaparcia
  3. duszności
  4. sztywność mięśni
  5. bóle głowy
  6. problemy z koncentracją
  7. wypadanie włosów
  8. duszności.

Objawy te mogą wskazywać na niedoczynność tarczycy. Do lekarza należy się również udać w przypadku:

  1. dużej utraty masy ciała
  2. drżenia rąk
  3. nadmiernej potliwości
  4. bezsenności
  5. zaburzeń miesiączkowania
  6. częstych biegunek.

Wyżej opisane dolegliwości często są bowiem objawami nadczynności tarczycy.

Przebieg badania

USG jest badaniem bezpiecznym i bezbolesnym dla pacjenta. Nie trzeba się do niego przygotowywać. Jedyny wymóg stanowi wybór ubrania, nie zasłaniającego odcinka szyjnego. Warto ponadto zrezygnować z biżuterii. Na badanie należy zabrać wyniki analiz laboratoryjnych zleconych przez lekarza. USG tarczycy trwa kilkanaście minut. Dzięki niemu można określić rozmiar, objętość oraz formę gruczołu tarczowego. USG pozwala ponadto sprawdzić, czy budowa tarczycy jest prawidłowa. Na obrazie widoczne są wszelkie zwapnienia, guzy i torbiele. USG pozwala również sprawdzić, czy okoliczne gruczoły oraz węzły chłonne mają prawidłową budowę. Wyniki badań przedstawiane są w formie zdjęcia, do którego dołączony jest opis specjalisty. Czasami zdarza się, że poza USG wykonuje się biopsję tarczycy. Do gruczołu wprowadzana jest wówczas cienka igła, wchłaniająca niewielką ilość tkanek wysyłanych następnie do badania histopatologicznego. Biopsję przeprowadza się w przypadku wykrycia guzków lub zmian o charakterze miąższowym. Mogą one bowiem wskazywać na rozwój nowotworu w organizmie pacjenta.

Badanie ultrasonograficzne pozwala na wykrycie chorób związanych z nieprawidłowościami w obrębie gruczołu tarczowego. W przypadku niepojących objawów warto udać się do specjalisty. Badanie przeprowadzane jest w ramach NFZ lub prywatnego abonamentu. Szczegółowe informacje na temat drugiej opcji znaleźć można na stronie https://cmp.med.pl/.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *